Frissítő svédmasszázs


A svéd masszázs a masszázs egyik – Európában legelterjedtebb – fajtája. Ez az alapja a gyógymasszázsnak és a sportmasszázsnak, szegment masszázsnak is, melyek a svéd masszázs fogásait használják. A svéd masszázs kézzel végzett, az emberi szervezetet mechanikai ingerek által befolyásoló kezelési technika. Egyes keleti masszázsoktól eltérően közvetlen fiziológiai hatásokra épít, ám a személyes törődés érzete a lelki egészségnek is jót tesz. A masszázst ruhátlan testfelületen, vivőanyaggal (krém, olaj) vagy anélkül végzik. Az éppen nem kezelt testrészeket betakarják. A vendég jellemzően masszázságyon fekszik.

Részmasszázsok: Egy teljes testmasszázs kb. egy órát tart, és heti két alkalomnál sűrűbben nem javasolt igénybe venni, mivel az túlmasszírozáshoz, fáradtsághoz, izomlázhoz vezethet. Egyidejűleg általában csak valamely terület masszázsára kerül sor, amit részmasszázsnak nevezünk és általában 30 percben végezzük. Ezek közül a legfontosabbak:

Alkalmazott kezelések:

 

Gyógymasszázs:

 

Milyen esetben forduljunk gyógymasszőrhöz?

Minden olyan esetben, amikor valamilyen komoly mozgásszervi problémával küzdünk, pl.: gerincproblémák, gerincferdülések, gerincsérv esetén, ízületi betegségek miatt vállfájás, könyökfájás, csuklófájás, csípőfájdalmak, térdfájdalmak és bokaízületi fájdalmai miatt.

Továbbá különböző balesetek, műtétek utáni rehabilitáció céljából, pl.: kartörés, lábtörés esetében is.

Autoimmun betegek esetében pl.: SM (Sclerosis Multiplex).

Agyvérzés-Stroke esetében, ahol akár egy vagy kétoldali bénulás maradt vissza.

 

 Nyirokmasszázs

A módszert a század elején dr. Emil Vodder, dán biológus fejlesztette ki hosszas kutatás során. A nyirokdrenázs gyengéd, körkörös, nyomó-simító mozdulataival gyorsítja a nyirok elfolyását. Ezzel megszűnik a szöveti nyirokpangás, az anyagcsere "hulladék"- és salakanyagai pedig hamarabb kiürülnek a kötőszöveti raktárakból.

Fontos megemlíteni a magyar származású Prof. Dr. Földi Mihály és felesége, Prof. Dr. Földiné Börcsök Etelka nevét, akik a komplex fizikális ödéma terápiát dolgozták ki, mely alapján a kézi nyirokdrenázs kezelést ötvözték a végtagok kompressziós pólyázásával, valamint bőrápolással és nyiroktornával.

A Kertvárosi Masszázsstúdióban a Dr.Vodder és a Prof. Dr. Földi féle módszer alkalmazásával végezzük a nyirokkezeléseket. 

 Mikor alakul ki a nyiroködéma (lymphoedema)?

Nyiroködéma alakul ki, ha a nyirokrendszer (nyirokerek, nyirokcsomók) elégtelenné válik arra, hogy elszállítsa azt az anyag –és folyadékmennyiséget a szövetekből, melyet a vénák nem képesek visszaszívni. 

A nyiroködéma kialakulásának számos oka lehet:

- veleszületett

-szerzett: A nyirokrendszer károsodása következtében fellépő működési elégtelenség , melynek hátterében ismert a kiváltó ok pl.: műtétek után, tumor(daganat), irradiáció, traumás, posttraumás állapotok, krónikus vénás elégtelenség, inaktivitás miatt pl. bénult betegnél)

Tünetei:

-          asszimetria

-          kéz illetve láb cipószerű duzzanata

-          kéz-vagy lábujjak hurkaszerű duzzanata

-          csecsemőráncok

-          bőrszárazság

-          narancsbőr

-          matracbőr

-          lovaglónadrág

Szubjektív tünetek:

-          „nehéz kar” ill. „nehéz láb” érzés

-          végtag duzzadás

-          mozgáskorlátozottság

-          feszítő fájdalom

-          zsibbadás

-          érzéskiesés

-          esztétikai panasz

A nyiroködéma  komplex kezelésének ellenjavallatai:

-          aktív tumoros állapot

-          tumor műtéttől számított 1 éven belül

-          kemoterápia és sugárkezelés ideje alatt

-          kezeletlen magas vérnyomás (hypertonia)

-          terhességi toxaemia

-          ingadozó vérnyomás

-          akut mélyvénás trombósis

-          akut gyulladásos állapot

-          akut szívproblémák

-          lázas állapot

-          bőrfertőzés

 A nyiroködéma kezeléssel a károsodott nyirokrendszer csökkent működése következtében a szövetekben rekedt magas fehérje tartalmú ödéma folyadékot távolítjuk el és juttatjuk vissza a nagy nyirokértörzsekbe, majd a keringésbe.

A komplex kezelés célja az ödéma fellazítása és kiürítése, valamint az ödémamentes állapot fenntartása gyógyászati eszközök segítségével.

A kezelés részei: a kézi és gépi nyirokdrenázs, a kompressziós terápia.

A nyiroködémában kezeletlenül súlyos szövődmények alakulhatnak ki,mely mozgáskorlátozottsághoz és járásképtelenséghez vezethet.

Kézi nyirokdrenázs kezeléssel a károsodott nyirokrendszer csökkent működése következtében a szövetekben rekedt magas fehérje tartalmú ödéma folyadékot távolítjuk el és juttatjuk vissza a nagy nyirokértörzsekbe, majd a keringésbe.

 A drenázs hatása:

 

Kompressziós bandage (kötés)


 

A kiegészítő kompressziós segédeszközök szerepe a bőrvédelem és a nyomás kiegyenlítése. A különböző formájú comprexek, lymphpadok a nehezen mobilizálható ödémás területekről segítik a nyirokfolyadék kiürülését.

A kompressziós bandage abszolút kontraindikációi:

-          mozgásképtelen, plegiás-bénult beteg

-          súlyos arthrosisban szenvedő beteg, akinél az otthoni továbbkezelés nem biztosított

-          kritikus végtag ischaemia

-          súlyos artériás érbetegség

Gépi nyirokmasszázs:

A gépi nyirokdrenázs a kompressziós terápia része, csak kiegészítő kezelésként alkalmazható.

A gép által előidézett nyomáshullám segíti a nyirokfolyadék kiürülését a szövetekből.

A mechanikus kompresszió csak akkor alkalmazható, ha a kezelő meggyőződik arról, hogy a periféria felől a nyirokáramlás a központ felé akadálytalanul megtörténhet, azaz a nyirokelfolyásnak már nincs akadálya.

A kompressziós gépet a komplex kezelés kiegészítéseként, a manuális nyirokdrenázst követően használjuk, ugyanis előszőr meg kell nyitni az elvezető nyirokutakat, és csak utána alkalmazható a gépi kezelés abban az esetben, ha nincs kontraindikáció.

 A kompressziós gép alkalmazásának kontraindikációi:

-          kemény, indurált végtag

-          ha nincs elvezető út

-          súlyos artériás keringési elégtelenség

-          malignus lymphoedema

-          metastasis (áttét) esetén

-          kézujjak, lábujjak hurkaszerű duzzanata esetén

-          cipóalakú kézfej, lábfej esetén

-          érintett végtag fertőzése

-          kezeletlen magas vérnyomás

-          ingadozó vérnyomás

-          akut mélyvénás trombosis

-          akut gyulladás

-          szívbetegség esetén

-          lázas állapot

-          terhességi toxaemia

 Gépi nyirokmasszázshoz szükséges ruházat: póló, pamut nadrág, zokni

 

Cellulit- és fogyasztó masszázs


Mi nők mennyit bosszankodunk a fürdőruhaszezon beálltával: megint rajtunk a nem kívánt „lovaglónadrág”, a narancsbőr.
Mi is valójában a cellulit?
Méreganyagok mindig kerülnek a szervezetünkbe, melyek a zsírszövetben raktározódnak. Megnövekednek a zsírsejtek, lassítják a véráramlást és a nyirokkeringést, könnyen felhalmozódnak a káros anyagcseretermékek is.
Nehéz csak fogyókúrával megszabadulni ettől, mert a besűrűsödött, salakanyagokkal telített sejtközi folyadékot sehogy sem tudja nyirokérhálózatunk eltávolítani. Ezt a problémát segít kezelni a cellulit masszázs, mely a problémás területeken zajlik, kézi zsírtöréssel kezdődik. Ezt a nyirokáramlás irányát követő kézi, gumiköpölyös, majd gumikefés masszírozás zárja. A kezelés hatékonyságát megfelelő krémek és olajok használatával fokozom. Rendszeresen érdemes alkalmazni. Az eredmény több kezelés után látható, bár tapintásbeli különbséget kezelés közben is tapasztalhatunk.

 Lávaköves masszázs

A lávaköves vagy forró köves masszázs a relaxációs masszázsok csoportjához tartozik, célja a test teljes ellazítása, a lélek harmonizálása. A masszázs során használt vulkáni eredetű bazaltkövek magas energiaszinttel rendelkeznek és visszamaradó mágnesességet lehet bennük felfedezni, amely elősegíti az energiaáramlást, oldja a blokkokat és kiegyensúlyozza a szervezet energiamezejét. Ennek köszönhetően könnyen meditációs állapotba kerül a vendég. Ezeknek a simára csiszolt bazaltköveknek még egy előnyös tulajdonságuk, hogy sokkal jobban, több ideig tartják a meleget, mint a hagyományos kövek. Ezeket a masszázs során körülbelül 50-60 fokosra melegítik fel.

 

 

 

Kinesio tape ragasztás

 

 

MI A KINESIOLOGY TAPE, KINEZIOLÓGIAI SZALAG, KINEIZOLÓGIAI

TAPASZ?


A kinesiology (ejtsd: kineziólodzsi) szalag - vagy másképpen kineziológiai tapasz, kineziológiai szalag, de közismert az angol kinesiology tape (ejtsd: kineziólodzsi tép) elnevezés is - Dr. Kenzo Kase, japán kiropraktőr és orvos által, a 70-es években kifejlesztett, az emberi bőrhöz hasonló erősségű, hosszirányban rugalmas ragasztószalag, mely mentes a kémiai hatóanyagoktól. Magyarrul talán a kineziológiai szalag a leghelyesebb kifejezés, ugyanakkor a szakemberek gyakran az angol kinesiology tape kifejezést használják (vagy ennek rövidebb változatait), illetve előszeretettel használják a kettő keverékéből származó kinesiology szalag vagy kinesiology tapasz kifejezést.

MIRE JÓ A KINESIOLOGY SZALAG? MIRE JÓ A KINESIOLOGY TAPE?

A kinezilógiai szalagot különösen a krónikus fájdalom, izom- és ízületi rendellenességek mérséklésére lehet gyorsan és hatékonyan alkalmazni. A kinesiology szalagot a bőrre felragasztva 3-5 napig is fennmarad, nem gátolja a mindennapi életet, sőt alkalmazásával aktív életet élhetünk, sportolhatunk; fürödhetünk is akár kineziológiai szalaggal a bőrünkön. A kinesiology szalag alkalmazása közkedvelt a sportgyógyászatban, élsportolók előszeretettel használják versenyeik alatt is, izületi vagy izom eredetű problémájuk, sérülésük kezelésére.
Kinesiology szalag főbb alkalmazási területei: izomhúzódás, húzódás, izomzúzódás, részleges szalagsérülés, bevérzések ill. ízületi folyadék gyülemek oldása, fokozott izomtónus, ill. izomgörcs enyhítése, fájdalomcsillapítás, ízületi gyulladás, rándulás, íngyulladás, nyirokkeringés stimulálása, mozgásszervi rehabilitáció, egyéb mozgásszervi panasz esetén, de alkalmazható menstruációs panaszok enyhítésére is

 

MI A KÜLÖNBSÉG A KINEZIOLÓGIAI SZALAG SZÍNEI KÖZÖTT?

Azonos márkájú és típusú, de különböző színű kinesiology szalagok anyagukban, tapadásukban és erősségükben megegyeznek. A kineziológiai szalagok színei közti különbségeknek csak a színterápiában van szerepe.

 KÉK, ZÖLD, LILA, FEHÉR (hidegszínek): -nyugtatóak, pihentető; görcsoldás, ízületi és izomfájdalmak valamint gyulladás esetén nyújt segítséget.

PIROS, RÓZSASZÍN, NARANCSSÁRGA, BARNA (melegszínek): -segítenek anyagcsere betegségek, keringési zavarok, alacsony vérnyomás esetén, valamint segít a hő termelő folyamatoknál.

TESTSZÍNŰ vagy BÉZS: melegszín, de ugyanakkor az emberi bőr színe, semleges hatású.

SÁRGA: semleges hatású, általában nyirokproblémáknál alkalmazzák.

FEKETE: fokozza a piros és a kék szín hatását, ugyanakkor hideg szín is. Manapság azonban a leggyakoribb, hogy adott ember az ízlésének, a divatnak vagy sportoló esetében a sportruhájának megfelelő színű kinesiology szalagot használ! 

VAN-E MELLÉKHATÁSA A KINESIOLOGY SZALAGNAK?

A kinesiology szalag használatának a mai napig nincsenek ismert mellékhatásai. Mindazonáltal a következőket figyelembe kell venni kineziológiai szalag használata esetén:
• nyílt sebekre nem szabad felragasztani
• még meg nem gyógyult hegekre nem szabad felragasztani
• ismert akril-allergia esetén, mivel akril ragasztó réteggel rendelkezik a kinesiology szalag, nem szabad használni
• pikkelysömör esetén ne használja
• terhesség első három hónapjában: kötőszöveti-zóna keresztcsont (genitális zóna) környékén ne használja
• amennyiben a szívbetegek viszketési ingerrel, illetve csalánkiütéssel reagálnak a kineziológiai szalagra, ne használják a szalagot
• amennyiben a tapasz felrakás után 1 napon belül bőr irritációt, viszketést okozna, akkor ne használja a kineziológiai szalagot
• amennyiben a tapasz alatt - felrakás után kb. 3-6 nappal – viszketést tapasztal, abban az esetben óvatosan távolítsa el és hagyja bőrét néhány napig regenerálódni, majd ismételten használhatja a kinesiology szalagot, de cserélje sűrűbben
• a kinesiology szalagot gyermekek elől gondosan elzárva tárolja!

Talpmasszázs:


Kevesen tudják, de a talpmasszázzsal rengeteg betegséget lehet kezelni. Ugyanis a talp idegellátása rendkívül gazdag, több mint 70.000 idegvégződés található rajta. Ezért alkalmas arra, hogy rajta keresztül a szervezet egészét kezeljék. Minden szervnek megvan a pontos helye és gyógyítási módja a reflexológiában.

Kialakulás

A reflexológia gyökerei a kereszténység előtti időkig vezethetők vissza. Az ókori Egyiptomiak használták a gyógyítás ezen módján, ennek nyomait 4200 éves egyiptomi síremlékeken is fellelhető. Az amerikai őslakók is ismerték a reflexzónákat. Törzsi szokásaik szerint azok a „moon maiden” - ek alkalmazhatták, akik természetes gyógyerővel rendelkeztek. Kultúrájukban művészetnek, egy szent szertartás részének számít. Mindez számunkra 1913-ig ismeretlen volt. A csendet egy amerikai fül-orr-gégész, William Fitzgerald törte meg, ugyanis ekkor kezdte el alkalmazni a talpmasszázst. Innentől kezdve meghódította az egész világot, és ma már számos helyen alkalmazzák betegségek gyógyítására.

 

Térkép testünkön


A talpunk megfelel a testünk térképének, minden terület egy-egy szervnek feleltethető meg. A különböző szervek helye megtalálható a talpon. A jobb láb a jobb oldali szerveknek, a bal láb a bal oldali szerveknek felel meg. A talpon nemcsak rengeteg idegvégződés található, de a testet behálózó energiapályák, meridiánok is itt végződnek. Testünk akkor működik egészségesen, ha benne az energia szabadon áramlik, és átjár minden sejtet. Amikor az áramlás valahol valamiért elakad, akkor az ott levő szervben energiahiány alakul ki, vagyis megbetegszik. Megfelelő talpmasszázs szinte minden problémán segíthet. Hiszen a lábfejünkön, a talpunkon található speciális zónák masszírozása hatással van szervrendszereinkre.

Jótékony hatása


Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését és csökkenti az esetleges fájdalmakat. Pozitívan hat szív- és keringési panaszoknál is, kedvezően befolyásolja a légzőszervi (asztma, allergia), a hólyag-, a vesepanaszokat, az emésztési zavarokat, a reumát és a bőrproblémákat is. Serkenti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal elősegíti a lerakódott salakanyagok távozását, és erősíti az immunrendszert. Energiákat tesz szabaddá, mellyel a tartás, és az arckifejezés is megváltozik. Lelki problémákban is segítséget nyújthat.

Nem ajánlott a talpmasszázs ha,

 

 

A láb kényeztetésére – lábfürdő
A talpzónák masszírozását bárki el tudja végezni. Tájékoztatást lehet kérni gyakorló orvosoktól és természetgyógyászoktól. Az önmasszázs hátránya az, hogy nehéz közben tökéletesen ellazulni, ráadásul a fogásmód, a nyomás által kiváltott érzés és a masszázs ritmusa eltérhet a megfelelőtől. Lábainknak is jólesik egy kis lazítás. Masszázs előtt vagy után érdemes egy jó lábfürdőt venni, hogy még teljessé tegyük napunkat, íme néhány tipp.
Frissítő lábfürdő
Egy lavórba öntsünk meleg vizet, majd csepegtessünk bele 10-15 csepp rozmaring-illóolajat. Egy másik edénybe öntsünk hideg vizet! Először tegyük a lábunkat a meleg, illóolajos vízbe egy percre, majd a hidegbe mintegy húsz másodpercre! Ezt ismételjük meg többször, végül rövid időre merítsük lábunkat a hideg vízbe, majd töröljük szárazra!
A lavórt öntsük meg 35-38 fokos vízzel, és adjunk hozzá 5-8 csepp illóolajat. A citrom- és grapefruit-olaj salaktalanító és vízhajtó hatású, a levendula csökkenti az idegességet, a rózsa harmonizáló. Körülbelül 15 percnyi fürdési idő után (vagy lehet rövidebb is, zárásként hideg leöntéssel) szárítsuk meg és krémezzük be a lábunkat.

KiroMED Fitt Lux Gravitációs gerincnyújtó pad


A fordított testhelyzetben való függeszkedés javallatai:

 

 

Ha az alábbiak közül bármelyik igaz Önre,

nem javasolt a készülék használata:

(A gyógyszerrel beállított vérnyomás, már lehetővé teszi a használatot.)
A felsorolás nem teljes, kérem, konzultáljon orvosával!

 

 

 

 

KiroMED nyaknyújtó párna

 

 A nyaknyújtó párna különféle nyakproblémák kezelésére alkalmas felfújható eszköz, amely lazít a váll és a nyaki rész merevségén és pihenteti az izmokat, szalagokat és porckorongokat. Kiváló rehabilitációs eszköz, amely artrózis és porckorong sérv esetén kiválóan alkalmazható kiegészítő kezelésként. A nyakra helyezve, felfújva enyhén emeli a nyakat, így fejti ki jótékony, gyógyító hatását. A nyaknyújtó párna rendszeres használatával a fejfájásos panaszok is hatékonyan csökkenthetők. Nyújtási magassága 2 cm-től 15 cm-ig terjed.